PRAWO MURPHYEG0 W KOSMOSIE

Prawo Murphy’ego narodziło się za sprawą przemysłu ko­smicznego, więc można się spodziewać, że będzie działać także w kosmosie. W roku 1982 wielkim nakładem kosżtów Rosjanie mimo woli potwierdzili, że prawo Murphy’ego ma zastosowanie również na Wenus, natomiast w 1983 roku Amerykanie do­wiedli działania tego prawa na Marsie.

WENUS
Wenus, zawdzięczająca swoją nazwę rzymskiej bogini miłości, jest drugą planetą od Słońca. Ma średnicę nieco mniejszą od ziemskiej i okrąża Słońce w ciągu 224 ziemskich dni. Za to obrót Wenus wokół własnej osi trwa 243 ziemskie dni. Czyli wenu- sjański rok jest krótszy niż wenusjański dzień! W dodat­ku planeta obraca się w kierunku przeciwnym niż Ziemia. Słońce wschodzi więc na zachodzie, a zachodzi na wschodzie. Wenus tonie w gęstej powłoce chmur, które zawsze przeszkadzały w oglądaniu powierzchni tej pla­nety. Przez długi czas nie mieliśmy pojęcia o panujących tam warunkach. Niektórzy autorzy fantastyki i science fiction wyobrażali sobie, że na Wenus rosną gęste lasy tropikalne, zamieszkane przez dinozaury!

Współczesna nauka dowiodła jednakże, że na planecie panują okropne warunki. Temperatura wynosi ok. 460°C jest zatem wystarczająco gorąco, żeby stopić cynk z da­chów i ołów z instalacji wodociągowej), a ciśnienie at­mosferyczne wynosi ok. 90 ziemskich atmosfer (więcej niż trzeba, żeby nas nieźle przygiąć). Atmosfera składa się zaś z dwutlenku węgla i kwasu siarkowego. Tak więc jasno widać, że Wenus to bardzo nieprzyjazne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.