Blog

Uwaga! Nie zgrzytaj zębami przez sen

Czy Wasz partner lub partnerka powiedzieli już, że nie mogą spać? Nie przez chrapanie… Zatem dlaczego? Jeśli partner twierdzi, że powodem jest nieznośne zgrzytanie zębami, nie kręćcie głową, ale bądźcie zadowoleni, że już to wiecie. Wasze zęby mogą w nocy pracować jak tarki.

Budzicie się rano z bólem głowy, szczęki, mięśni twarzy lub ucha. Możecie mieć napięte ramiona, może boleć także kark. Mówicie sobie: Oj, chyba źle spałem i machniecie na to ręką. Ale lepiej by było pójść do lekarza. Zanim zaczną się Wam łamać zęby! Nie zrzucajcie winy na zły materac czy niewygodną pozycję spania. Za wszystkie powyższe komplikacje mogą odpowiadać tylko Wasze zęby! Częste dziś zjawisko, polegające na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów, nazwane zostało bruksizmem. Pojawia się w każdym wieku i w obu płciach i jest równie powszechny jak chrapanie.

Według współczesnej medycyny jest to tik, co oznacza, że jest zachowaniem podświadomym. I tu spoczywa jego przebiegłość. Większość ludzi cierpiących na bruksizm nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzienny bruksizm to mimowolne zgrzytanie zębami na jawie, więc człowiek, przy odrobinie wysiłku, jest w stanie go zauważyć. Jednak nocny bruksizm, który jest częstszy, powoduje zgrzytanie zębami w czasie snu i człowiek nie może tego kontrolować. Fakt, że zęby ocierają o siebie, wydając przy tym bardzo nieprzyjemne dźwięki, może zwrócić uwagę naszego nocnego partnera.Gdy człowiek zgrzyta zębami i ociera je o siebie, dochodzi do otarcia szkliwa. Może nawet dojść do całkowitego pozbawienia się szkliwa. Tym samym odsłonięta zostanie zębina, co zwiększy wrażliwość zębów na chłód, ciepło, kwaśność, słodycz i zwykły dotyk. Zęby są również bardziej podatne na zakażenia i rozmnażające się bakterie mogą wywołać zapalenie. Pęknięcia, pojawiające się na zębach, powiększają się z każdym następnym tarciem. Stopniowo zęby będą coraz bardziej wytarte, aż do stanu nieatrakcyjnych kikutów, które zaczną się łamać. Gdy uszkodzony zostanie również aparat zawieszeniowy zęba (parodont), prowadzi to do nieodwracalnej utraty zębów. Problemem, który wywołuje ta choroba, jest również bezustanne napięcie mięśni i stawu szczękowego. Może to prowadzić do uszkodzenia stawu. Ciężko będzie otwierać usta, a posiłek stanie się męką, gdyż dosłownie każdy kęs będzie sprawiał niesamowity ból. Kto zgrzyta zębami? Przyczyny bruksizmu są liczne i rozmaite. Według ekspertów głównymi przyczynami są stres, niepokój i hamowanie emocji. Zębami zgrzytają przeważnie ci, którzy przechodzą trudny okres w życiu, wykonują męczącą pracę, są permanentnie zdenerwowani, mają agresywne skłonności i wszystko w sobie duszą. Wpływ może mieć również styl życia – kandydatami do bruksizmu są miłośnicy alkoholu, tytoniu i kofeiny. Zgrzytanie zębami może wywołać również infekcja wirusowa, co ma często miejsce u dzieci. Jak pozbyć się zdradliwego zgrzytania? Najprostszym sposobem jest zakup plastikowego ochraniacza na zęby. Jeśli nie pomoże, gdyż pacjent w nocy potrafi przegryźć nawet tę osłonę, należy brać leki na rozluźnienie mięśni i antydepresanty. Przy zgrzytaniu zębami spowodowanym przez stres pomogą również najrozmaitsze techniki relaksacyjne i ćwiczenia rozluźniające.

UPIORNE KŁY – SYMBOL PIĘKNA
Zęby służą ludziom przede wszystkim do rozdrabniania pokarmu, jednak nie możemy im odmówić również funkcji estetycznej. Każdy ma inny gust nawet w tym względzie, o czym świadczy np. salon zębowy Plaisir w Tokio. Specjalizuje się on w formowaniu zębów w upiorne kształty. Salon odwiedzany jest przede wszystkim przez młode Japonki, które myślą, że z ostrymi zębami wyglądają pięknie i uroczo. Lekarze wydłużają im i ostrzą zęby tak, by móc przylepić na kły specjalne protezy. Do wyboru mają protezy gotowe lub odlewane na miarę.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *