InformacjeBiznesInformacje z Polski

ZUS oszczędza miliony złotych na rencistach i emerytach. Nie masz rąk ani nóg? To nic masz jeszcze głowę!

Emeryci i renciści mogą śmiało się uśmiechnąć , tegoroczna waloryzacja wysokości świadczeń wyniesie 4,24 % ,a to o 0,4% więcej niż zakładano. To oczywiście dobra wiadomość dla rencistów i seniorów na emeryturze ale niestety nie zbyt ciekawa dla rządu który będzie musiał przygotować większy budżet.

Stopniowe oszczędzanie na rencistach, nie przyznane świadczenia

Już od dawna liczba rencistów maleje z roku na rok , systematyczne działania Zus-u dają pozytywne rezultaty. Nie przyznanie renty dla kilku tysięcy osób daje spore oszczędności . W samym 2020 oszczędności z tytułu nie przyznania renty sięgają kwoty 18 mnl złotych.

Skąd wziąć na większe emerytury i renty?

Jak wszyscy wiemy skoro są podwyżki to i muszą być obniżki, bo przecież skądś trzeba pozyskać pieniądze na te bonusy. Żeby podreperować budżet, ZUS  obniża ilość osób przebywających na rencie. Kiedyś takie świadczenie przyznawane było bezterminowo , teraz zaledwie na rok, dwa lub pięć w zależności od stopnia choroby po tym czasie z reguły ZUS ozdrawia ludzi. Zawsze można próbować przedłużyć rentę ale zazwyczaj z marnym skutkiem.

Jak oszczędzić na emeryturach, oprócz podniesienia wieku emerytalnego  covid-19 to świetny sposób?

Śmiertelność w naszym kraju jest dość wysoka , ogromna liczba osób nie dożywa wieku emerytalnego, a duża część pobiera świadczenie  bardzo krótko. Zwiększenie wieku emerytalnego to jeden ze sposobów na oszczędność gdyż jest duże prawdopodobieństwo że wiele osób nie dożyje tego wieku.
Innym ciekawym czynnikiem godnym zainteresowania wpływającym na oszczędność przez zus, są choroby, np. taki covid-19 na który zmarło blisko 50 tysięcy osób w Polsce, zdecydowana większość tych osób to osoby przebywające na emeryturze lub zbliżające się do wieku emerytalnego. I tutaj nasuwa się pytanie czy covid to przypadek czy cały świetnie opracowany plan działania? Mała sugestia- dlaczego szczepienia tak się przeciągają? Dlaczego dostajemy tak mało szczepionek? Czy to nie jest jawne przeciąganie sytuacji?
Co z pieniędzmi , zmarłych przed emeryturą ? Przecież to są kolosalne sumy!

Jeśli tylko możesz mówić to możesz pracować

Otrzymanie renty staje się coraz trudniejsze, zachorowałeś/łaś? Nie masz ręki czy nogi? Nie możesz wykonywać dotychczasowego zawodu? To nic, ZUS Ci pomoże i podpowie co zrobić: Przekwalifikuj się , przecież jak masz głowę, twarz i możesz mówić  to możesz pracować w callcenter w tego typu pracy możesz być nawet sparaliżowany/a jeśli tylko możesz mówić to możesz i pracować. Jeśli mniemasz nóg i jeździsz na wózku, to przecież możesz pracować na poczcie przy okienku lub w markecie przy kasie przecież to siedząca praca, nie pomijaj również ofert pracy przy tak zwanej „taśmie” czyli linii produkcyjnej tam przecież też będziesz sobie siedzieć.

Co, jeśli Twój lekarz nie podpisze zdolności do pracy?

Są przypadki że, kiedy lekarz prowadzący Twoją chorobę, lub lekarz z medycyny pracy  nie wystawi ci zaświadczenia o zdolności do pracy, to lekarz orzecznik i tak Cię uzdrowi, stwierdzając że niema podstaw do przyznania renty. Przecież nie widać po tobie choroby.

Nowy sposób przyznawania rent i orzekania o niepełnosprawności

W Polsce jest kilka instytucji orzekających  o Twoim zdrowiu, jedne przyznają rentę inne stopień niepełnosprawności . Nasz rząd nie próżnuje i już szykuje nowy projekt , który ujednolici proces przyznawania świadczeń. Chociaż obecnie Itak ciężko uzyskać rentę lub stopień niepełnosprawności to niebawem proces ten będzie jeszcze trudniejszy. Nowy system będzie dużo bardziej rygorystyczny. O efektach ciężkiej pracy rządu i o ich decyzjach dowiemy się już niedługo.

Podsumowując oszczędności na emeryturach i rentach

Hmm ciężko powiedzieć coś pozytywnego na ten temat.. Pustka w głowie i brak wyobrażenia pewnych ludzi którzy mają władzę, jak wygląda życie osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, po prostu mnie przerasta.
Nieustanne mydlenie oczu, i podstępne obciążanie Polaków na każdym kroku aby komuś żyło się dobrze i na wysokim poziomie to obecnie norma.  Pokrywaniem milionowych i bezsensownych wydatków, wysokich pensji i niebanalnych premii zawsze obciążeni zostaniemy My… Musimy liczyć się z coraz większym zmniejszaniem liczby emerytów i rencistów taka „UTYLIZACJA” przyniesie miliardowe zyski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *