10 mitów o sushi, czyli usilna pogoń za zdrową żywnością.

Kuchnia japońska jest wspaniale odżywcza i artystyczna.

Nie przypadkiem Japończycy dożywają późnego wieku, a na ich wyspach odnotowuje się najwyższy odsetek osób powyżej setnego roku życia. Japończycy nie mają żadnej konkurencji w spożyciu ryb, wodorostów morskich i zielonej herbaty, nic dziwnego zatem, że reszta świata postanowiła wziąć z nich przykład. Stało się tak właśnie z sushi. Jaka jest prawda o tym niecodziennym daniu?

MIT 1: Sushi zostało wynalezione w Japonii.

PRAWDA: Nie tylko w Japonii. Metoda przechowywania i konserwacji rybiego mięsa w ryżu pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Azji, przeważnie z północnej Tajlandii. Stąd przeniosła się do Japonii, gdzie została udoskonalona. Te tradycyjne formy sushi, nazywane funazushi, wciąż jeszcze można znaleźć na Tajwanie oraz w byłej stolicy Japonii -Kioto

MIT 2: Sushi oznacza surową rybę.

PRAWDA:Mięsne składniki mogą być surowe, ale nie muszą i wcale nie są cechą charakterystyczną w sushi. Nazwa sushi pochodzi od ryżu zamarynowanego octem i wodą. W dawnych czasach takim ryżem zabezpieczano żywność, żeby zachować jej świeżość w wilgotnym i gorącym japońskim klimacie. Do ryżu, oprócz surowej ryby, można dodać ryby wędzone, gotowane, jajko, a nawet kurczaka.

MIT 3: Do każdego sushi powinniśmy dodawać sos sojowy.

PRAWDA: Prawdziwy sos sojowy jest zazwyczaj zbyt intensywny do większości gatunków ryb i może przebić ich smak i aromaty. Dobry szef kuchni, specjalizujący się w sushi, rozrzedza sos sojowy do sosu zwanego nikiri, na który istnieją tajne przepisy. Jest to mieszanka bulionu, kropli sake i innych składników, które łagodzą smak czystego so-su sojowego. W Japonii sos sojowy spożywany jest głównie z płatami surowych ryb i owoców morza, zwanych sashimi.

MIT 4: Sushi i sake idealne połączenie!

PRAWDA: W żadnym wypadku. Zapijanie sushi japońskim narodowym alkoholem jest ciężkim grzechem kulturowym. Przynajmniej w Kraju Kwitnącej Wiśni. Klasyczna kuchnia japońska nie miesza napoju z ryżu z pokarmami z dodatkiem ryżu, ponieważ zaciera to kontrast smaków. Dlatego tradycyjne menu z sushi zaczyna się od rozstawienia kaiseki (małe talerzyki i miseczki z aperitifami i sałatkami). W Ameryce i Europie szef kuchni podaje na aperitif sake. To błąd. Do sushi bez obaw można pić piwo czy zieloną herbatę.

MIT 5:Najlepsze jest sushi z tuńczyka.

PRAWDA: Japończycy uważają sushi z tuńczyka, tzw. toro, za bardzo przeciętne danie. Przygotowuje się je z tłustszych kawałków brzusznych fragmentów ryby i ponieważ roztapia się w ustach, z punktu widzenia smaku i konsystencji należy do prostych, a nawet nudnych sushi. Znawcy i wielbiciele sushi rozsmakowują się przede wszystkim w mniejszych rybach, np. makreli, oraz różnych mięczakach i skorupiakach, które dodają najdelikatniejsze odcienie smakowe i mają twardszą strukturę mięsa.

MIT 6: Różowe mięso jest najświeższe.

PRAWDA: Ależ skąd. Główną rolę odgrywa tu wizualna strona pożywienia, ale różowy nie oznacza, że mięso jest świeże. Kolor ten, który oddziałuje na nas psychologicznie, zostaje sztucznie wydobyty z tuńczyka przez opalanie roztworami gazowymi z domieszką tlenku węgla.

MIT 7: Nie oszczędzajmy wasabi

PRAWDA:  Jeśli japoński kucharz widzi, że do sosu czy do sushi dodajecie dodatkową porcję wasabi (pastę z kłącza rośliny zwanej chrzanem japońskim), natychmiast przestanie Wam podawać najlepsze kawałki ryb. Ma bowiem pewność, że nie będziecie w stanie rozróżnić niuansów smakowych. W barze sushi szef kuchni dodaje odpowiednią porcję wasabi bezpośrednio do sushi, która w najlepszych restauracjach zostaje specjalnie dobrana do określonego typu ryby. Przez dodanie większej ilości wasabi bezpowrotnie naruszycie tę doskonałą proporcję.

 MIT 8: Sushi powinno jeść się wyłącznie pałeczkami.

PRAWDA: Z pewnością nie wyłącznie, można je również jeść palcami. W takim przypadku szef kuchni może dla Was wybrać inną technikę zwijania bardziej luźną. W ten sposób można jeść np. nigiri, w którym składniki nie powinny być do siebie zbyt mocno przylepione

MIT 9: Sushi powinien przygotowywać mężczyzna.

PRAWDA: To oczywiście niemądry przesąd, który wywodzi się z tradycji, gdy pożywienie to było wyłącznie domeną mężczyzn zarówno przygotowanie, jak i spożywanie. Jednak w Japonii kobiety są wciąż dyskryminowane w tym względzie, choć widać tendencje do zmian. Do dziś żywe są wierzenia, że kobiece dłonie są zbyt ciepłe, aby przygotować sushi, ponieważ kobiety za mocno przeżywają emocje. Przez to mogą zagrzać rybę za mocno. Częściej spotkamy kobiety zainteresowane przygotowywaniem sushi w Nowym Jorku czy Paryżu niż w Tokio.

MIT 10: Japończycy jedzą sushi od rana do wieczora.

PRAWDA: Sushi dla przeciętnych Japończyków było tajemniczą potrawą, przede wszystkim w czasach, gdy stanowiło pożywienie prawie wyłącznie biznesmenów i innych wysoko postawionych osób. Ponadto, pierwotnie był to pokarm przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn i w sushi barze z pewnością nie można było spotkać Japonki. Wszystko zmieniło się z ogromną, ogólnoświatową popularnością tej potrawy, która wciągu ostatnich kilku dekad ogarnęła również Japonię. Różne sieci spopularyzowały w kraju tanie warianty sushi, ale nie oznacza to, że Japończycy jedzą sushi bez przerwy. Najpopularniejszą potrawą w Japonii jest ciągle klasyczny ryż, zwany kare raisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *