Uwaga, słońce!

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Wydajemy fortunę na odmładzające zabiegi, a zaniedbujemy to, co najprostsze – profilaktykę.

Z obserwacji wynika, że uznajemy za starsze nie osoby ze zmarszczkami, ale te o nierównomiernym kolorycie skóry, gdy zmarszczkom towarzysza pieprzyki, zmiany barwnikowe.

Czyli to, co jest elektem działania słońca.

Na skórę człowieka działa promieniowanie UVB (290-320 nm), które jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia słoneczne, oraz promieniowanie UVA (320-400 nm), odpowiedzialne za starzenie się skóry i powstawanie przebarwień. Ochrona słoneczna powinna dotyczyć całego ciała, a kremy z filtrami i ubrania ochronne muszą być stosowane już od wczesnego dzieciństwa. Dlaczego? Niekorzystny wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę jest związany z ogólną, zsumowaną dawką ekspozycji na słońce przez całe życie. Pamiętajmy, że pięknie opalona na czekoladę pięciolatka może dzięki beztroskiej mamusi w wieku lat 30 wyglądać dużo gorzej niż jej rówieśniczka.

Promieniowanie UVB przenika przez wodę, a UVA nawet przez okienną szybę. Cienkie ubranie nie chroni w pełni przed niekorzystnymi skutkami promieniowania, szczególnie jeśli jest mokre. Na dużym słońcu należy zakładać specjalne ubrania chroniące przed ultrafioletem albo stosować krem z filtrem również na ciało, na które zakładamy cienką odzież. W Polsce największe nasłonecznienie jest od maja do września, w godzinach od 10.00 do 16.00. Kremy z filtrami powinny być dostosowane do siły nasłonecznienia i czasu przebywania na słońcu. W warunkach normalnego nasłonecznienia wystarczające są kremy z filtrami SPF 15-30, ale gdy planowany jest wyjazd w obszary dużego nasłonecznienia, warto zaopatrzyć się w krem z filtrem min. SPF 30.

Twarz jest najbardziej narażona na działanie słońca

Na twarzy należy stosować wysokie faktory, najlepiej SPF 50. Krem z filtrem powinien być nakładany na skórę co 1,5-2 godziny. W określeniu ilości nakładanego kremu w filtrem dość praktyczna jest tzw. zasada „łyżeczkowa”, która oznacza, że ilość kremu nakładanego na twarz, szyję i kończyny górne nie może być mniejsza od połowy łyżeczki. Na plecy, nogi, klatkę piersiową i brzuch nakładamy płaską łyżkę. Ilości te może wydają się dość duże, ale pamiętajmy, że krem z filtrem ma tworzyć na powierzchni skóry ochronny filtr. Warto zaznaczyć, że nie wolno używać kremu, który był otwarty wiele miesięcy wcześniej, gdyż otwarty produkt nie zachowuje swoich właściwości. Kremy z filtrami muszą być stosowane już od pierwszych chwil na słońcu, gdyż przekonanie, że najpierw należy się opalić, a dopiero potem stosować ochronny krem, powoduje, że wiele osób zamiast korzystać z uroków wakacji, spędza czas na leczeniu oparzeń.

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *