CzłowiekSponsorowaneZdrowie

Sprawdź, co Ci dolega za pomocą analizy DNA

Analiza DNA to bardzo skuteczny sposób na dokładne poznanie swojego organizmu. Wykonując badanie materiału genetycznego, otrzymamy wiele kluczowych informacji, które zapisane są w tzw. kwasie deoksyrybonukleinowym, czyli naszym indywidualnym nośniku danych. Z analizy DNA dowiemy się nie tylko, jaki jest nasz aktualny stan zdrowia, jakie choroby genetyczne odziedziczyliśmy od naszych przodków, na jakie choroby jesteśmy narażeni, ale także, poznamy kondycję naszego ciała oraz zmiany i mutacje, które zostaną przekazane naszemu potomstwu. Sprawdź, czego jeszcze dowiesz się z analizy DNA i czy warto ją wykonać.

DNA badania genetyczne

Genetyka to bardzo obszerna dziedzina biologii, która obejmuje wiele gałęzi nauki. Dotyczy przede wszystkim zmian i mutacji w organizmach oraz wszelkich praw i procesów dziedziczenia cech po rodzicach. Analiza DNA w dużej mierze kojarzy się z ustaleniem ojcostwa, ale jej zastosowanie jest o wiele większe. Poradnictwo genetyczne w Polsce nie jest zbyt powszechne, jednak staje się coraz bardziej popularne. Pomimo zawiłej terminologii i niezrozumiałego słownictwa, wiele osób interesuje się tą tematyką, ponieważ dna badania genetyczne pozwalają na wczesne wykrycie choroby lub poznanie konkretnego jej rodzaju, co wpływa na proces leczenia. 

W porównaniu do zwykłych badań profilaktycznych, wykonywanych z krwi, badania genetyczne są bardzo dokładne i dają pełną informację o naszym stanie zdrowia. Dzięki nim możemy rozpocząć przedwczesne leczenie, które zablokuje lub zminimalizuje rozwój choroby.

Analiza DNA- jak wygląda badanie?

Pobranie próbki DNA jest niezwykle proste. Do badania wykorzystuje się krew lub ślinę pobraną za pomocą specjalnego próbnika. Próbnik umieszcza się ustach i za jego pomocą, poprzez potarcie, pobiera się ślinę z wewnętrznej części policzków. Obecnie nie trzeba umawiać wizyty w specjalistycznej przychodni czy laboratorium, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do badania i zarejestrować go, a samą próbkę śliny pobierzemy w domowym zaciszu. Pobrany materiał szczelnie zamykamy w opakowaniu i dostarczamy do laboratorium. Próbka poddawana jest specjalistycznym badaniom molekularnym, a z wykonanej analizy dna otrzymujemy szczegółowy raport bądź raporty. DNA człowieka jest niezmienne przez całe życie, więc badanie wykonuje się tylko raz.

Decydując się na badanie DNA, warto wybrać ośrodek, który zapewni nam bardzo szeroki zakres testów i bardzo szczegółowe raporty.

Czego dowiemy się z analizy dna?

Poradnictwo genetyczne w polsce oferuje bardzo szeroki zakres badań. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  • Testy zdrowotne — badania dna choroby genetyczne — pozwala na zidentyfikowanie chorób genetycznych, które odziedziczyliśmy od naszych rodziców, dziadków czy dalszych przodków. Dzięki tym badaniom możemy określić ryzyko, predyspozycje, rodzaj oraz stadium choroby, nawet tej, która jeszcze nie objawia się w żaden sposób. W razie pozytywnego wyniku jesteśmy w stanie niezwłocznie podjąć leczenie lub leczenie zapobiegawcze. Z analizy zdrowotnej DNA otrzymamy również informacje na  temat możliwych mutacji patogennych setek różnych chorób, na które jesteśmy podatni.
  • Testy skórne — badania DNA skóry pozwalają określić wpływ naszej genetyki na starzenie się skóry. Dzięki nim zyskamy informacje odnośnie dokładnych właściwości, nawilżenia, elastyczności i zdolności antyoksydacyjnych skóry, które mają kluczowe znaczenie w procesie jej starzenia. Wykorzystując te informacje, możemy dopasować idealnie zabiegi pielęgnacyjne lub wykonać terapię przeciwstarzeniową, dzięki której będziemy cieszyć się piękną i elastyczną cerą nawet w podeszłym wieku.
  • Testy żywieniowe — nasze geny odpowiadają za nasz wygląd i budowę całego ciała. Często zdarza się, że chcemy zmienić coś w naszym wyglądzie- schudnąć lub przytyć. Korzystamy z różnych, ogólnodostępnych i sprawdzonych diet, jednak okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Pomimo stosowania diety nasza waga wcale się nie zmienia. Dlaczego tak się dzieje? Każdy człowiek jest inny i właśnie za to w dużej mierze odpowiadają nasze geny. To, co pomoże schudnąć jednej osobie, wcale nie musi pomóc innej. Test predyspozycji żywieniowych pozwala na dokładne określenie składników odżywczych, które przyswaja nasz organizm. Dzięki temu możemy dobrać idealnie dopasowaną dietę i zdrowo się odżywiać.
  • Test farmakogenetyczny — czasem zdarza się, że pomimo leczenia farmakologicznego choroba nie odpuszcza. Lekarz decyduje się na zmianę leków, które po pewnym czasie stosowania wcale nie przynoszą ulgi, a wręcz pogarszają stan zdrowia. Wykonanie analizy dna pod kątem farmakologicznym da nam pełny obraz tego, jakie leki zadziałają na nasz organizm, a które okażą się dla nas toksyczne. W badaniu analizowana jest tolerancja na setki dostępnych środków farmakologicznych oraz badana jest reakcja na te leki.

Oprócz tych najpopularniejszych testów DNA możemy wykonać także wiele innych badań. 

Jeśli interesujemy się sportem, to właśnie pod tym kątem możemy przeanalizować nasze ciało. Dowiemy się, jakie są nasze predyspozycje do rozbudowy lub utraty masy ciała, określimy wydolność naszego organizmu oraz zdolności wytrzymałościowe i siłowe. Dzięki tak obszernej wiedzy jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia, plan treningowy oraz dietę, co przybliży nas do osiągania sukcesów i wyznaczonych sobie celów.

Innymi ciekawymi testami dna, którymi warto się zainteresować, są badania osobowości określające nasze talenty i osobowość czy badanie pochodzenia, w którym poznajemy, z jakich krajów pochodzą nasi przodkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *