Sponsorowane

Jak założyć bloga lub stronę internetową-darmowe i tanie sposoby

Chcesz założyć własną stronę internetową? Lubisz pisać i chcesz podzielić się informacjami z innymi na swoim blogu? A może po prostu chcesz zacząć zarabiać? Dobrze, jeśli połączysz obie te rzeczy. W Internecie znajdziesz mnóstwo informacji jak założyć bloga i jak zarabiać na własnej stronie internetowej. Jednak brak jest konkretnych szczegółów. Zobacz, od czego należy zacząć, aby zbudować, własną stronę lub bloga i zarabiać na nim pieniądze.

Jak założyć bloga lub stronę internetową-pierwsze pytanie

Jak założyć bloga

Pierwszym i bardzo ważnym pytaniem, jeśli chodzi o własnego bloga czy stronę internetową, jest to czy chcesz stworzyć go na darmowej platformie blogowej, w darmowym kreatorze stron, czy chcesz, aby strona, czy też blog, był w 100% twoją własnością. Czy chcesz mieć pełną kontrolę i nieograniczone możliwości edycji, zarówno wyglądu, jak i wyświetlanych treści?

Jeśli wybierzesz darmową platformę, wiążą się z tym pewne ograniczenia. Jeśli jednak skusisz się na płatną opcję, praktycznie nie masz żadnych ograniczeń.

Gdzie założyć bloga internetowego za darmo?

Miejsc, w których możesz to zrobić, jest naprawdę dużo. Najpopularniejsze z nich to:

  • Blogger
  • Tumblr
  • WordPress
  • Wix
  • Joomla

Darmowe platformy są dobre, jeśli chcesz sprawdzić, czy blog jest tym, czym chcesz się zająć i czy to naprawdę jest dla ciebie. Jeśli jednak rozważasz poważnie o swojej stronie czy blogu, proponowałbym jednak skorzystać z własnej domeny i hostingu. Te darmowe nie dają Ci gwarancji, że nie znikną za jakiś czas.

Jak założyć bloga na darmowej platformie blogowej?

Darmowy blog

Aby założyć darmowego bloga, wystarczy zarejestrować się, wypełniając krótki formularz na stronie platformy, która oferuje takie usługi. W Internecie jest dużo tego typu rozwiązań, na których możesz bezpłatnie stworzyć stronę internetową. Założenie bloga jest bardzo proste.

Po rejestracji musisz aktywować swoje konto. Oprócz tego musisz wybrać nazwę dla swojego bloga, a to w dużej mierze zależy od tematyczności, jaką obierzesz. Może to być konkretna tematyka lub bardziej ogólna, jeśli chcesz pisać o wszystkim.

Kiedy już to zrobisz, dostaniesz dostęp do swojego panelu, gdzie w intuicyjny sposób dostosujesz go do swoich potrzeb. W prosty sposób wybierzesz szablon, ustawisz podstawowe elementy i dodasz treść.

Zakładanie bloga na darmowych platformach-wady i zalety

Już wiesz jak założyć bloga za darmo, teraz zastanów się, czy warto to zrobić. Zapoznaj się z wadami i zaletami tego rozwiązania. Zacznę od zalet, bo jest ich po prostu mniej.

Zalety darmowego bloga:

  • Najważniejszą zaletą jest fakt, że jest on darmowy, nie musisz płacić za serwer, szablon czy wtyczki;
  • Masz możliwość przetestowania darmowego bloga, jeśli okaże się, że to nie dla ciebie to możesz go porzucić bądź zlikwidować nie tracąc pieniędzy;
  • Nie musisz się martwić o aktualizacje, bo przeważnie są automatyczne;
  • Jest fajną opcją na prywatne zaplecze, aby wypromować swoją stronę docelową;

Wady darmowego bloga, jest ich zdecydowanie więcej:

  • Blog nie jest twoją własnością, należy on do właściciela platformy blogowej. Może zniknąć w każdej chwili i cała twoja praca pójdzie na marne;
  • Nie masz możliwości dodania bloga na unikalnej domenie, zawsze będzie on widniał na subdomenie, czyli z końcówką platformy, na której go umieścisz, tak samo dla wszystkich blogów, które są tam założone;
  • Co się okazuje, nie jesteś również właścicielem/ką swoich treści;
  • Ma słaby system komentarzy;
  • Jeśli założysz darmowego bloga, nie masz wpływu na działanie;
  • Masz ograniczone możliwości edycji i rozwoju swojej strony. Masz kilka szablonów do wyboru, z których korzystają setki użytkowników bloga. Jeśli chcesz wprowadzić swoje rozwiązania, przeważnie nie jest to możliwe;
  • Niektóre platformy blokują możliwość wstawiania reklam, więc jeśli chcesz zarobić na swoim blogu, może okazać się to niemożliwe;
  • Większość platform blogowych zamieszcza swoje reklamy na twoim darmowym blogu i nie możesz ich wyłączyć, zatem, zamiast ty zarabiać, zarabia właściciel platformy;
  • Darmowy blog przeważnie postrzegany jest za mniej wartościowy, traci renomę, jest mało profesjonalny;
  • Porównując wady i zalety, zakładanie darmowego bloga nie jest zbyt opłacalne. Warto więc zainwestować parę groszy, jeśli chcemy to zrobić profesjonalnie.

Kiedy założyć bloga na własnej domenie i hostingu?

Jeśli, jesteś pewny/a że blogowanie to jest twój cel, chcesz podzielić się z ludźmi swoimi treściami i pomysłami. Uwielbiasz pisać, masz fajne pomysły na artykuły blogowe i chcesz zająć się tym profesjonalnie, musisz pomyśleć o własnym serwerze i domenie. Jest to najlepsze i profesjonalne rozwiązanie. Nawet promując swojego bloga, to promujesz „swojego bloga”, a nie cudzą platformę. Jeśli myśli o zamieszczaniu reklam i o zarabianiu na swoim blogu w przyszłości, to kolejna rzecz, która powinna cię do tego zachęcić.

Jak założyć bloga na własnym hostingu i domenie?

własny hosting

Zakładanie bloga na własnym hostingu i domenie, jest nieco bardziej skomplikowane niż zakładanie darmowego bloga lub strony. Jeśli jednak masz trochę oleju w głowie, to na pewno sobie z tym poradzi. Nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Jeśli pójdziesz w tym kierunku i podejmiesz tę właściwą decyzję o własnym blogu, na swoim własnym zapleczu, jakim jest własna domena i prywatny hosting znowu stajesz przed trudnymi wyborami.

Pojawiają się pytania:

  • Jaki hosting wybrać, przecież są setki możliwości?
  • Którego dostawcę hostingu wybrać, jest ich tysiące?
  • Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?
  • Jaką domenę wybrać?
  • Gdzie ją zarejestrować?

Takich i podobnych pytań może być dużo więcej. Postaram się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

Jaki hosting wybrać-Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

cyberfolks

Wybierając swój hosting, czyli miejsce, gdzie będzie nasza strona czy blog internetowy, nie warto kierować się samą ceną. Zazwyczaj to główne kryterium, na jakie zwracamy uwagę. Musisz skupić się również na innych rzeczach, takich jak:

To są najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy staniemy przed dylematem, jaki hosting wybrać.

  • Systematyczność wykonywania kopii zapasowych;
  • Stabilność serwera;
  • Dostępność różnych opcji które, mogą okazać się potrzebne, jeśli myślimy o bardziej rozbudowanej stronie;
  • Dostępność i jakość pomocy technicznej, prędzej czy później może okazać się potrzebna;
  • Limity miejsca na dysku;
  • Limit transferu;
  • Limity domen i subdomen;
  • Limit i pojemność kont pocztowych;
  • Jaka jest cena w kolejnych latach korzystania z hostingu, przeważnie w pierwszym roku cena jest bardzo niska lub nawet hosting jest darmowy. Po roku może okazać się, że cena jest bardzo wysoka, a przenosiny na inny serwer są dość problematyczne;
  • Częstotliwość aktualizacji np. baz danych, jest to ważne, gdyż może wpłynąć na działanie naszej strony czy bloga. Duże firmy z reguły wolno reagują na takie zmiany.
  • Czy hosting oferuje darmowy certyfikat SSL, który poprawia bezpieczeństwo i jakość twojej strony, co z kolei przekłada się na widoczność twojego bloga w wyszukiwarce Google, które docenia strony z przedrostkiem https.
Jaki najlepszy hosting?

Osobiście korzystałem z usług wielu dostawców hostingu i szczerze mogę polecić tylko jednego. Jest nim zdecydowanie cyberfolks.pl.

Dostajesz nawet w najniższym pakiecie, wszystko, czego potrzebujesz. Hosting zapewnia ci wystarczającą ilość miejsca i transferu, darmowe dodatki i aplikacje.

Porządną pomoc techniczną na wysokim poziomie – nigdy mnie nie zawiedli.

Ceny nie są wygórowane. Jeśli chcesz lepszy lub mniejszy pakiet, zawsze bez problemu możesz go zmienić. Masz prosty wybór, jeśli chodzi o hosting. Do wyboru masz:

  • Hosting WWW – polecany dla stron internetowych;
  • Serwer wordpress – polecany dla stron i blogów opartych na wordpressie;
  • Hosting PrestaShop – dedykowany dla sklepów internetowych;
  • Oraz4 serwery dedykowane– oferują najwięcej i są najdroższe, jednak zdecydowanie nie jest ci potrzebny taki hosting, chyba że masz zamiar zbudować kilkadziesiąt stron.

Wybierając hosting cyber folks, masz pewność że spełni twoje oczekiwania i na pewno cię nie zawiedzie. Będziesz w 100% zadowolony/a.

Pamiętaj jedną rzecz, nieważne gdzie kupisz swój hosting, po zakupie otrzymasz dane dostępowe i hasła. Zapisz je w bezpiecznym miejscu, bo możesz je zapomnieć, a będą ci potrzebne.

Jeśli chcesz otrzymać dodatkowy rabat na hosting w Cyber Folks, kliknij przycisk poniżej i użyj kodu rabatowego: 89746731

Darmowy kod rabatowy cyberfolks – 89746731 

Gdzie i jaką domenę wybrać dla swojego bloga?

Domeny

Masz już hosting więc czas na wybór domeny. Jeśli chodzi o miejsce, gdzie zakupić domenę to masz do wyboru przynajmniej kilka opcji. Przedstawię ci dwie, z których ja korzystam i które są według mnie najlepsze.

Jedno z miejsc, gdzie możesz kupić domenę to, tam, gdzie masz kupiony hosting. W moim przypadku jest to cyber folks. Ma on stosunkowo niskie ceny domen. Plusem takiego rozwiązania jest to, że masz wszystko u jednego dostawcy. Nie musisz martwić się o żadne przekierowania, chociaż to ogranicza się jedynie do wpisania kilku znaków, w miejscu, gdzie zakupisz domenę.

Kolejnym miejscem, gdzie możesz kupić taką domenę to np. Aftermarket. W tym miejscu także kupisz domenę dość tanio, a dodatkowo masz możliwość zakupu lub przechwycenia używanych domen z historią.

Polecam te dwa miejsca, ponieważ mają niską cenę odnowienia domen, co jest dla mnie ważną rzeczą. Inne serwisy oferujące domeny za darmo, po roku zawyżają stawki za odnowienie, co wcale nie jest opłacalne.

Jaką nazwę domeny wybrać dla bloga?

Nazwę domeny musisz wybrać samodzielnie, dobrze, żeby była w miarę krótka i najlepiej uniwersalna, by pasowała do każdej treści. Fajnie jak nazwa będzie chwytliwa i przyciągająca. To na pewno pomoże w zwiększeniu ruchu na stronie.

Jakie rozszerzenie domeny wybrać dla swojego bloga?

Jeśli chodzi o rozszerzenie domeny, czyli końcówkę po kropce to mamy duży wybór. Najlepiej, jeśli wybierzesz końcówkę pl.

Możesz również wybrać com lub info. Wybór należy do ciebie, ale te trzy będą najlepsze dla twojego bloga.

Masz już domenę i hosting co dalej? Jak założyć bloga lub stronę internetową?

Teraz jedna z przyjemniejszych rzeczy, jaka cię czeka, czyli stworzenie bloga lub strony WWW.

Jeśli masz już swój hosting (masz dane do panelu admina). Zaloguj się na swój serwer. Wyszukaj opcję „dodaj domenę” i wpisz tam nazwę swojej domeny. Dodanie domeny jest bardzo proste i intuicyjne.

Jeśli masz domenę np. w aftermarket, to w panelu użytkownika u dostawcy domeny musisz ustawić przekierowanie, czyli musisz wpisać adresy DNS, które znajdziesz w panelu administracyjnym swojego hostingu. Wystarczy je wpisać w ustawieniach domeny i cierpliwie poczekać. Takie zmiany zazwyczaj trwają kilka godzin, zanim zaskoczą nowe adresy dns.

W tym czasie możesz zająć się instalacją twojej strony. W tym celu wchodzisz w swoją domenę, którą dodałeś/aś na hostingu w panelu admina, zjeżdżasz na sam dół, gdzie znajdziesz kreator stron i darmowe aplikacje. I tutaj znowu mamy wybór. Albo tworzymy stronę przy pomocy kreatora, albo wybieramy aplikacje i instalujemy odpowiedni CMS- system zarządzania treścią.

Który cms wybrać?

Do wyboru mamy sporo systemów zarządzania treścią, najpopularniejszy to joomla i wordpress.

Polecam ci wybrać wordpressa, bo jest on banalnie prosty w obsłudze. Ma on mnóstwo darmowych szablonów i wtyczek. Na pewno sobie z nim poradzisz. Joomla z kolei jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jest trudniejsza i raczej trzeba znać podstawy kodowania w przeciwieństwie do wordpressa.

Kiedy wejdziesz do darmowych aplikacji, wybierz opcję, zainstaluj wordpressa. Wybierz miejsce, gdzie ma zostać zainstalowany, czyli twoją domenę. Domyślnie po nazwie domeny pojawia się napis blog, należy skasować, aby strona działała na domenie głównej, a nie w podstronie blog.

Ustaw hasło i nazwę użytkownika do logowania na twoją stronę. Ustaw hasło dla bazy danych. I zainstaluj wordpressa. Tytuł strony i motto możesz pominąć, zmienisz to później bezpośrednio na stronie.

Nie zapomnij zapisać haseł i nazw użytkownika!

Kiedy instalacja się zakończy, możesz przejść do logowania na swoją stronę, domyślnie jest to twoja strona/wp-admin.

Kiedy zalogujesz się do panelu strony. W opcji wygląd wybierz szablon i poszukaj odpowiedniego szablonu, który ci będzie odpowiadał. Może to być szablon blogowy lub dowolny, jaki wybierzesz i tak musisz go później dostosować, ale o tym napisze w innym artykule jak dostosować szablon wordpress i poustawiać swojego bloga. Kiedy przeprowadzisz wstępne dostosowanie, twoja strona jest gotowa.

Brawo masz swoją stronę, która jest twoją własnością i możesz już dodawać swoje treści.

Jak założyć bloga, który będzie zarabiał?

Stworzenie zarabiającego bloga wymaga trochę czasu. Jeśli skorzystałeś/aś z powyższych porad, masz już swój własny hosting i własną domenę, na której zainstalowany jest cms, to jest pierwszy pozytywny krok w stworzeniu zarabiającego bloga.

Jeśli masz już to wszystko, zobacz jak zarabiać na blogu

To nie jest takie trudne. Musisz jednak w pierwszej kolejności zadbać o ciekawe, unikalne i przyciągające treści, które będą czytać internauci.

Kolejnym krokiem będzie promowanie bloga, żeby zobaczyło go jak najwięcej ludzi, którzy będą wracać i czytać ciekawe treści. Promocję możesz zacząć w mediach społecznościowych i w wyszukiwarce Google.

Kiedy już twoją stronę będzie odwiedzało sporo osób, możesz przejść do zarabiania na blogu. Dodam, że jest to długotrwały etap i na pewno nie zarobisz na nim od razu kokosów. Chyba że twój blog będzie taki popularny, że będzie go odwiedzało kilkaset tysięcy użytkowników miesięcznie.

Blog, który zarabia, wyróżnia się przede wszystkim, dużą ilością treści, która jest prawdziwa i interesująca. Blog jest ładny, przejrzysty i chętnie czytany. To są podstawowe tajniki zarabiającego bloga. Na blogu czy też stronie internetowej, czy nawet w samym Internecie, można zarabiać na wiele ciekawych sposobów. Jest to na tyle obszerny temat, że konieczne było napisanie kolejnego artykułu, do którego link znajdziesz poniżej.

Przeczytaj również: Jak zarabiać na blogu i jak zarabiać w Internecie w prosty sposób, jest to obszerny temat, dlatego opisałem go w osobnym artykule.

Sprawdź także: Pozycjonowanie stron internetowych


2 komentarze do “Jak założyć bloga lub stronę internetową-darmowe i tanie sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *