Najsłynniejsza z Białych Dam

biała damaJest najsłynniejszą polską zjawą. Opowieści o Białej Damie z Kórnika krążą od bez mała dwustu lat nie tylko po tym niedużym podpoznańskim miasteczku, ale rozeszły się szerokim echem po całym kraju. Niemal każda wycieczka zwiedzająca Wielkopolskę ma na swoim szlaku pałac kórnicki. Trzeba przecież zobaczyć na własne oczy ów niezwykły portret, który podobno nocą ożywa…Są o tym głęboko przekonani kolejni kustosze i pracownicy zairikumuzeum.
O zjawie mówią też inni świadkowie, widujący białą postać snującą się po parkowych alejkach. Nie jest natomiast pewne, czy czeka tam na nią  o czym wieść niesie  tajemniczy rycerz na koniu, w którego towarzystwie wędruje wśród starych drzew i kwiatowych gazonów. Biała Dama wydaje się spokojna. Nie załamuje rąk, nie zawodzi, a więc nie jest duchem pokutującym, szukającym zemsty lub sprawiedliwości  w odróżnieniu od większości tego typu zjaw. Przechadza się niczym pani pilnująca swoich włości.

Tak zresztą czyniła i za życia. Bo kórnicka Biała Dama to nikt inny, jak jedna z najznaczniejszych postaci XVII wiecznej Wielkopolski  Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka. Urodziła się w roku 1714, w niespełna czterdzieści lat po objęciu dóbr kórnickich przez ród Działyńskich. Była kobietą niepospolitą, zafascynowaną nowymi prądami umysłowymi i artystycznymi, przenikającymi ówczesną Europę. Dwukrotnie, acz niezbyt szczęśliwie, wychodziła za mąż. Z pierwszego związku narodził się syn, Feliks Szołdrski, późniejszy dziedzic Kórnika. Rozstawszy się z drugim mężem, cały swój czas  aż do śmierci w 1790 roku  poświęciła na urządzanie pałacu i upiększanie ogrodu. A że była zdecydowana i uparta, niemal każdy zamiar doprowadzała do końca. Może właśnie owa niezwykła dbałość o rodową siedzibę spowodowała, że pilnuje jej nawet po śmierci. A może przyczyną wędrówek hrabiny Teofili była  jak chce legenda  dokonana na jej polecenie rozbiórka tajemniczych ruin nad jeziorem? Mieścił się tam niegdyś myśliwski zameczek Górków, pierwszych właścicieli Kórnika. Rozbiórka miała dostarczyć cegieł na odbudowę spalonych w wielkim pożarze domów miasteczka. Niestety, w owych ruinach były podobno ukryte ogromne skarby, których strzegł czart i inne złe moce. A te nie przebaczają wkraczania na ich włości. Czyżby więc Biała Dama właśnie za to została skazana na tę dziwną karę?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *