Zdrowie

Witamina D wpływ na organizm- Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru witaminy D?

Organizm człowieka, by odpowiednio funkcjonował, potrzebuje wielu różnych witamin i minerałów. Jedną z ważniejszych witamin jest witamina D. Jest to grupa związków chemicznych, które dzielą się na witaminy D1, D2 i D3. Na nasze zdrowie największy wpływ ma witamina D3.

Jaki wpływ ma witamina D na organizm człowieka?

Witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w tkance tłuszczowej, a także wątrobie.  Witamina D3 ma wpływ na wiele układów naszego ciała m.in. na:

-układ kostny- wpływa na nasze kości, chroni np. przed osteoporozą lub krzywicą, a także na zęby  i gospodarkę wapniowo-fosforową

-układ nerwowy- może wpływać na sen człowieka oraz jego samopoczucie, zmniejsza ryzyko depresji

-układ pokarmowy- wpływa na metabolizm, prawidłowy poziom przyśpiesza odchudzanie i zmniejsza łaknienie

-układ odpornościowy- wygasza stany zapalne, zwalcza ogniska nowotworowe, zapobiega cukrzycy, redukuje ryzyko infekcji.


Skąd wziąć witaminę D? Jakie produkty spożywać?

Większość zapotrzebowania na witaminę D jest pokrywana przez tzw. syntezę skórną, związaną z promieniowaniem słonecznym UVB. Człowiek potrzebuje 2000-4000 IU na dobę. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dzienną dawkę, należy od maja do września korzystać ze słońca.  Wystarczy codzienny 15-minutowy spacer, w słoneczny dzień, miedzy godzina 10-15. Ważne jest, by przy tym odsłonić nogi i ręce, a także nie nakładać na skórę kremu z filtrem. Takie działanie spowoduje, że poziom witaminy D będzie odpowiedni.

Zdecydowanie rzadziej witamina dostarczana jest z pożywienia pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.  Największe jej zasoby znajdują się w rybach tłustych, mięsie czerwonym oraz drobiowym. Jak pokazują badania żywność bogata w witaminę D, może zaspokoić nasze zapotrzebowanie tylko w ok. 20%, dlatego sama dieta nie jest wystarczająca.

Kto i kiedy powinien dodatkowo uzupełniać niedobory?

W okresie jesienno-zimowym zaleca się dodatkową suplementację witaminy D przede wszystkim dzieciom, osobom starszym oraz kobietom w ciąży.

Objawy niedoboru witamina D

Niedobory objawiają się, bólami kostno-mieśniowymi, złym samopoczuciem, bezsennością, utratą apetytu, biegunką czy pieczeniem w jamie ustnej.
Skutkiem niedoboru może być osteoporoza, złamania kości, krzywica, dodatkowo niedobory tej witaminy przyczyniają się do otyłości, a także do chorób układu krążenia, takich jak: stany zapalne, nadciśnienie, cukrzyca, a nawet stwardnienie rozsiane czy nowotwory. Niedobór witaminy D, stanowczo przyspiesza proces starzenia się organizmu.

W czasie ciąży, kiedy płód rozwija się bardzo intensywnie, zalecana jest dodatkowa suplementacja witaminy D. Jej niedobór , może mieć negatywne skutki dla płodu w postaci zaburzeń rozwoju, które w konsekwencji mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia funkcji mózgowych. To z kolei może przełożyć się na duże ryzyko zachorowalności w wieku późniejszym na różne ciężkie choroby w tym autyzm czy schizofrenie.

Objawy przedawkowania – nadmiaru witaminy D

Nadmiar witaminy D objawia się na wiele sposobów przede wszystkim:

  • Biegunką, nudnościami, wymiotami,
  • Nadmiernym pragnieniem oraz nadmiernym oddawaniem moczu
  • Utratą apetytu i osłabieniem,
  • Nadmiernym poceniem się, a także różnego rodzaju bólami – głowy, oczu oraz innymi

Długotrwały nadmiar witaminy D, prowadzi do kamicy nerkowej i woreczka żółciowego. Powoduje gromadzenie się wapnia w narządach wewnętrznych, a w szczególności w tętnicach, sercu, nerkach i w płucach, co w efekcie niebezpiecznie zaburza ich pracę.
Nadużywanie witaminy D, w ciąży jest równie niebezpieczne, jak jej niedobór, prowadzi do chorób kości noworodka i powoduję deformację jeszcze w wieku płodowym. Należy pamiętać, o rozsądnej suplementacji najlepiej pod okiem lekarza.

Przeczytaj także artykuł: Czego dowiesz się z analizy dna


5 komentarzy do “Witamina D wpływ na organizm- Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru witaminy D?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *