Witamina D wpływ na organizm- Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru witaminy D?

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Organizm człowieka, by odpowiednio funkcjonował, potrzebuje wielu różnych witamin i minerałów. Jedną z ważniejszych witamin jest witamina D. Jest to grupa związków chemicznych, które dzielą się na witaminy D1, D2 i D3. Na nasze zdrowie największy wpływ ma witamina D3.

Jaki wpływ ma witamina D na organizm człowieka?

Witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w tkance tłuszczowej, a także wątrobie.  Witamina D3 ma wpływ na wiele układów naszego ciała m.in. na:

-układ kostny- wpływa na nasze kości, chroni np. przed osteoporozą lub krzywicą, a także na zęby  i gospodarkę wapniowo-fosforową

-układ nerwowy- może wpływać na sen człowieka oraz jego samopoczucie, zmniejsza ryzyko depresji

-układ pokarmowy- wpływa na metabolizm, prawidłowy poziom przyśpiesza odchudzanie i zmniejsza łaknienie

-układ odpornościowy- wygasza stany zapalne, zwalcza ogniska nowotworowe, zapobiega cukrzycy, redukuje ryzyko infekcji.


Skąd wziąć witaminę D? Jakie produkty spożywać?

Większość zapotrzebowania na witaminę D jest pokrywana przez tzw. syntezę skórną, związaną z promieniowaniem słonecznym UVB. Człowiek potrzebuje 2000-4000 IU na dobę. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dzienną dawkę, należy od maja do września korzystać ze słońca.  Wystarczy codzienny 15-minutowy spacer, w słoneczny dzień, miedzy godzina 10-15. Ważne jest, by przy tym odsłonić nogi i ręce, a także nie nakładać na skórę kremu z filtrem. Takie działanie spowoduje, że poziom witaminy D będzie odpowiedni.

Zdecydowanie rzadziej witamina dostarczana jest z pożywienia pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.  Największe jej zasoby znajdują się w rybach tłustych, mięsie czerwonym oraz drobiowym. Jak pokazują badania żywność bogata w witaminę D, może zaspokoić nasze zapotrzebowanie tylko w ok. 20%, dlatego sama dieta nie jest wystarczająca.

Kto i kiedy powinien dodatkowo uzupełniać niedobory?

W okresie jesienno-zimowym zaleca się dodatkową suplementację witaminy D przede wszystkim dzieciom, osobom starszym oraz kobietom w ciąży.

Objawy niedoboru witaminy D

Niedobory objawiają się, bólami kostno-mieśniowymi, złym samopoczuciem, bezsennością, utratą apetytu, biegunką czy pieczeniem w jamie ustnej.
Skutkiem niedoboru może być osteoporoza, złamania kości, krzywica, dodatkowo niedobory tej witaminy przyczyniają się do otyłości, a także do chorób układu krążenia, takich jak: stany zapalne, nadciśnienie, cukrzyca, a nawet stwardnienie rozsiane czy nowotwory. Niedobór witaminy D, stanowczo przyspiesza proces starzenia się organizmu.

W czasie ciąży, kiedy płód rozwija się bardzo intensywnie, zalecana jest dodatkowa suplementacja witaminy D. Jej niedobór , może mieć negatywne skutki dla płodu w postaci zaburzeń rozwoju, które w konsekwencji mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia funkcji mózgowych. To z kolei może przełożyć się na duże ryzyko zachorowalności w wieku późniejszym na różne ciężkie choroby w tym autyzm czy schizofrenie.

Objawy przedawkowania – nadmiaru witaminy D

Nadmiar witaminy D objawia się na wiele sposobów przede wszystkim:

 • Biegunką, nudnościami, wymiotami,
 • Nadmiernym pragnieniem oraz nadmiernym oddawaniem moczu
 • Utratą apetytu i osłabieniem,
 • Nadmiernym poceniem się, a także różnego rodzaju bólami – głowy, oczu oraz innymi

Długotrwały nadmiar witaminy D, prowadzi do kamicy nerkowej i woreczka żółciowego. Powoduje gromadzenie się wapnia w narządach wewnętrznych, a w szczególności w tętnicach, sercu, nerkach i w płucach, co w efekcie niebezpiecznie zaburza ich pracę.
Nadużywanie witaminy D, w ciąży jest równie niebezpieczne, jak jej niedobór, prowadzi do chorób kości noworodka i powoduję deformację jeszcze w wieku płodowym. Należy pamiętać, o rozsądnej suplementacji najlepiej pod okiem lekarza.


Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

3 thoughts on “Witamina D wpływ na organizm- Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru witaminy D?

 • 23/03/2021 o 19:43
  Permalink

  Przedawkowanie witamin chyba nie jest takie proste, trzeba by spożywać maksymalną dawke, chyba dwa razy dziennie

  Odpowiedz
 • 23/03/2021 o 19:48
  Permalink

  Dużo witamin jest w rybach, także sporo witaminy D, ale należy uważać jakie ryby jemy bo większość przesiąknięta jest szkodliwymi substancjami…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *