STRES CHOROBA SPOŁECZNA

Dołącz do nas na :

stresKomórki nerwowe są podatne na przeciążenie i zatrucie. Należą one do najważniejszych komórek ludzkiego ciała, ponieważ uczestniczą w czynności wszystkich narządów. Należy je więc szanować.
Czym jest stres?
Słowo „stres” oznacza zarówno nacisk lub bodziec, jak i wywołaną nimi reakcję fizjologiczną i psychologiczną. Stres jako reakcja przybiera 2 zasadnicze postacie. Pierwsza z nich to reakcja „pozytywna” lub przynajmniej konieczna. Ten rodzaj stresu stanowi nie odłączną część życia ludzi i zwierząt. Na przykład podczas prowadzenia samochodu nagłe pojawienie się na drodze przeszkody powoduje stres, który zmusza do szybkiego naciśnięcia na pedał hamulca, być może ludzkiego ciała, ponieważ uczestniczą w czynności wszystkich narządów. Należy je więc szanować, chroniąc kogoś (lub nas samych) przed dużym niebezpieczeństwem. Druga postać stresu ma charakter bardziej psychologiczny i nie wywołuje odruchu czysto nerwowego. Rozwód czy poród powodują stres. Istnieją również stresy „podstępne”, gdyż wywołujące je sytuacje niekoniecznie są świadomie rozpoznawane przez jednostkę jako czynniki stresujące, a przynajmniej nie od razu.

 

Nikt nie jest w stanie uniknąć stresu Dzieci, dorośli, mężczyźni, kobiety, niezależnie od kategorii społeczno zawodowych, są narażeni na stres.

Jest to stres wywoływany jakimś zdarzeniem, które powtarza się regularnie i za każdym razem powoduje lekką frustrację. Jej nagromadzenie jest powodem trwałego stresu, który objawia się niekiedy nagłymi, gwałtownymi reakcjami. Ten stres ten może być związany z nadmiernym tłokiem w środkach transportu, z hałasem lub z innymi niedogodnościami, na które nie mamy bezpośredniego wpływu, z przyspieszonym rytmem pracy, z rywalizacją i współzawodnictwem w pracy itd. Reakcją układu nerwowego na działanie szkodliwych czynników tego rodzaju jest stan przemęczenia, którego objawami sa pewne zjawiska fizyczne i psychiczne.

Kanalizować stres w sposób świadomy istnieje stres dobry i zły. Znaleźć się pod wpływem tego drugiego, to doświadczać ujemnych reakcji fizjologicznych, które mogą prowadzić do różnych zaburzeń i patologii. „Dobry” stres wzmaga agresywność, która może być przydatna w obliczu niebezpieczeństwa.

Fizjologiczne mechanizmy stresu:
Podwzgórze to niewielka część międzymózgowia, która nie tylko odpowiada za wzrost i seksualność, lecz także stymuluje część współczul ną układu nerwowego, wsku tek powiązania z ośrodkiem emocji. Nadnercza wydzielają więcej adrenaliny i noradrenaliny. Skutkiem są zawroty głowy, niepokój lub pobudzenie. Mięśnie stają się napięte, następuje rozszerzenie naczyń głębokich, natomiast naczynia skórne się zwężają. Podnosi się ciśnienie tętnicze, szybszy jest rytm serca i oddech. Mięśnie twarzy wyrażają daną emocję, podczas gdy percepcja zmysłowa staje się bardziej wyostrzona. Zwiększa się stężenie korty kosteroidów (hormonów kory nadnerczy) we krwi: jest to wskaźnik, który pozwala ocenić intensywność stresu.

Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *