Dietetyczny znaczy gorszy?
Informacja o niskiej kaloryczności potrawy może skutecznie…odstraszać. Okładki kolorowych czasopism obfitują w nagłówki takie, jak „Schudnij przed latem!
Szczupła sylwetka w dwa tygodnie”. Częstość występowania podobnych porad wskazywałaby na duże zainteresowanie tematem. Czy faktycznie dbamy o linię, gdy mamy ku temu okazję? Wyniki badania przeprowadzonego przez Jeffrey’a R. Parkera z Georgia State Universrty oraz Donalda R. Lehmanna z Columbia University wskazują, że z tym bywa różnie. Pierwsza grupa uczestników wybierała z tradycyjnej karły dań, gdzie potrawy były zorganizowane w działy (np. zupy, dania mięsne} bez informacji o kaloryczności potraw, druga – z identycznej, ale z adnotacją o liczbie kalorii przy poszczególnych daniach. Trzecia grupa otrzymała menu wyposażone w informację o zawartości kalorycznej, w którym potrawy niskokaloryczne zostały zebrane w osobny dział, opatrzony stosownym tytułem. Jak się okazało, osoby, które wybierały z menu z potrawami niskokalorycznymi w osobnym dziale, zamówiły dania o podobnej kaloryczności, jak osoby ż grupy pierwszej.
Grupa, która korzystała z karty, gdzie dania były opatrzone informacjami, ale wymieszane, zdecydowała się na lżejsze posiłki niż pozostali. Autorzy badania interpretują ten rezultat tak, że samo nadanie potrawom etykietki „niskokalorycznych” może zniechęcać potencjalnych konsumentów. Ludzie mają skłonność do stosowania heurystyk – uproszczonych reguł wnioskowania, nieraz prowadzących do wydawania błędnych sądów. Dlatego słysząc określenie „jedzenie niskokaloryczne” wnioskują, że potrawa jest niesmaczna i nie można najeść się nią do syta. Naukowcy popierają umieszczenie przy daniach informacji o zawartości kaloiycznej, odradzają jednak restauratorom grupowanie potraw w karcie według tego kryterium. Klient w restauracji otrzymuje menu pełne różnorodnych propozycji, stosuje więc strategie zawężenia wyboru. Wyciągnięcie pochopnych wniosków z etykietki „danie niskokaloryczne” może spowodować wyeliminowanie takich potraw już na początkowym etapie procesu decyzyjnego.